Přeposlat Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

21.08.2009 | Michal Fokt | Ostatní články | Komentářů: 9 |

Alespoň na internetu, kde má tento v současnosti nejrozšířenější, nejpoužívanější a nejznámější klient pro Instant Messaging milionovou a stále rostoucí komunitu příznivců. Proto vám přinášíme rady a tipy, jak se ve světě ICQ snadno a pohodlně pohybovat.

Co je ICQ?

ICQ, celým názvem I Seek You, česky tedy „Hledám tě“, je software pro instant messaging čili program, který slouží pro internetovou komunikaci mezi lidmi textovou, zvukovou i obrazovou formou a v poslední době jako centrum zábavy. Funkce programu zahrnují posílání textových zpráv, chatování, omezené odesílání SMS zpráv zdarma, posílání souborů, pohlednic a hraní her pro více hráčů, převážně v technologii Flash. Program byl vyvinut v roce 1996 a od té doby uteklo již hodně vody, a tak asi nikoho nepřekvapí, že je průběžně aktualizován a postupně jsou vydávány jeho nové verze. Pojďme se na některé z nich podívat. Svého času nejpopulárnější verzí programu, která má dodnes své fanoušky, byla jeho 5.generace, vydaná v roce 2005. Dnes ji najdete zejména v počítačích, používajících starší operační systémy, než je Windows XP; novější systémy jsou totiž nastaveny tak, že jakmile vyjde nová verze ICQ, je po uživateli požadován upgrade a program odmítá pracovat, dokud se tak nestane. Co ICQ páté generace umí, si ukážeme na verzi 5.1, kterou si můžete stáhnout z odkazu pod článkem.

Starší verze ICQ klienta 5.1 obsahuje mimo jiné:

 • možnost posílání velkých animací (T-zers)
 • nové volitelné vzhledy (tzv.skiny) základního ICQ panelu
 • vaše uživatelská přezdívka, číslo a ikona Vašeho profilu jsou zobrazovány nad seznamem kontaktů
 • pokud některý z vašich přátel přejde do stavu Online, program vás na to ihned upozorní
 • nové smajlíky
 • možnost vybrat si status ještě před samotným přihlášením do ICQ
Čtyři roky je ve světě informačních technologií dlouhá doba, a tak není divu, že vývoj mezitím značně pokročil a vývojový tým ICQ představil již šestapůltou verzi tohoto komunikačního programu. K dispozici je i její česká mutace od portálu Atlas, kterou si můžete stáhnout z odkazu pod článkem. Ve verzi ICQ Atlas můžete posílat zadarmo SMS zprávy do sítí O2, Vodafone i T-mobile. Zpočátku máte na kontě 15 volných SMS zpráv. Každá odpověď, kterou dostanete z mobilního telefonu do ICQ, zvýší stav vašeho účtu o 5 SMS. Odeslaná zpráva z mobilního telefonu do programu ICQ jako odpověď původnímu uživateli, je cenově ohodnocena jako běžná zpráva dle tarifu. Na druhou stranu je v této mutaci více ploch rezervovaných pro reklamu. Původní anglickou verzi, si můžete stáhnout z odkazu pod článkem.

Šestá generace ICQ přináší oproti svému předchůdci následující vylepšení:

 • Záložkový styl komunikačních oken - již není potřeba mít otevřeno více oken při komunikaci s více uživateli. Vše obstará jedno jediné okno.
 • V historii poslaných zpráv u konkrétního uživatele je možnost zadat filtry a vyhledávat klíčová slova.
 • Zcela nový vzhled ve stylu nového operačního systému Windows Vista.
 • Ruší se klasické statusy jako u pětkových verzí a přichází jen "uživatelská poznámka" (podobně jako v programu Skype) bez doprovodného obrázku.
 • Rozšířené možnosti Xtraz: S novou otevřenou platformou Open Xtraz můžete nyní vytvářet, stahovat, používat a sdílet zábavné a užitečné aplikace ze sady Xtraz. Galerii aplikací naleznete zde.
 • Na závěr jedna zajímavost - při registraci budete požádání o pomoc v řešení otázky, jíž se lidstvo zabývá již opravdu dlouho: Co bylo dříve? a) kuře b) vajíčko

ICQ2Go- Když chcete komunikovat bez instalace

Chcete využívat komunikační platformu ICQ a všechny její vymoženosti, a přitom nechcete nebo nemůžete do počítače, u nějž právě sedíte, instalovat žádný software? Pro tyto případy je zde webová verze programu s názvem ICQ2Go. Tato možnost přijde vhod zejména ve škole, v práci či v internetové kavárně a ke spuštění se zde nachází ve dvou podobách:
 • Varianta využívající technologie Flash
 • Varianta využívající technologie Java
Flashová varianta je sice vzhledově efektnější, Java však vítězí rychlostí a navíc nabízí více volitelných statusů. V obou verzích se budete muset obejít bez smajlíků, které uvidíte jen v textové podobě, a nenajdete zde odhlašovací tlačítko, což může některé uživatele zmást. Většině lidí, s nimiž komunikujete, však ze seznamu online kontaktů zmizíte i pouhým zavřením komunikačního okna. Spouštěcí odkazy pro obě varianty najdete pod článkem.

Doplňky pro personalizaci ICQ

Program ICQ je denně využíván velkým množstvím uživatelů po celém světě, a tak asi nepřekvapí, že se postupně objevily možnosti, jak si každý z nás může své ICQ nastavit tak, aby vyhovovalo jeho představám. K dispozici je hned několik takových postupů.

1) ICQ Skiny

Jedním, ze způsobů personalizace ICQ je přidat a nastavit si své oblíbené ICQ skiny čili vzhledy základního panelu ICQ. Níže si ukážeme, jak po této stránce vylepšit verzi ICQ 5.1:

Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

Při základní instalaci ICQ 5.1 máte k dispozici 3 skiny, které vidíte na obrázku a které nesou následující názvy:
 • Standardní skin (icqstd.skn)
 • Cool skin (cool_skin.skn)
 • Retro skin (retro_skin.skn)
 • Na internetu je celkem dost stránek, které nabízejí skiny ke stažení, jde hlavně o anglické weby. Ty jsou ovšem často zahrnuté reklamou, vyskakovacími okny a někde můžete narazit i na viry. Je tedy zřejmé, že instalace skinů z těchto webů je velice složitá, někdy dokonce ani nefunguje a rovněž může být pro počítač nebezpečná. K těm méně rizikovým patří například toto ~1, kde naleznete v jednotlivých tématech náhled skinu + možnost stažení (obvykle pro ICQ 5.0 i ICQ 5.1). Instalace a nastavení skinu v ICQ
  • 1. Stáhněte si skin (pravděpodobně zabalený ve formátu zip)
  • 2. Rozbalte soubor, například programem WinZip nebo WinRAR
  • 3. Výsledný soubor (s koncovkou “.skn“ za názvem souboru) vložte do adresáře, kam jste si nainstalovali program ICQ (například disk C -> Program Files -> ICQLite -> Skin)
  • 4. Nyní již je skin nainstalován a připraven k použití

  2) ICQ Statusy

  Pátá generace ICQ přinesla jedna velice zajímavou novinku: Status manager a tvorbu nových vlastních statusů. V základní instalaci ICQ 5 jsou tyto statusy:
  • Online - uživatel je přítomen
  • Away - uživatel je dočasně pryč
  • N/A - uživatel je na delší dobu pryč
  • Invisible - neviditelný (můžete být online, ale vypadáte jako offline, takže vás uvidí jen ten, komu se sami ozvete)
  • Offline - nepřipojený
  Status manager V ICQ 5 je možno si jej spustit na panelu, kde si svůj status vybíráte - jde hned o první položku.

  Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

  Můžete si zde nastavit až 5 libovolných statusů. Takto zvolené ICQ statusy včetně obrázků se budou zobrazovat ostatním uživatelům, pokud je jejich komunikační klienti podporují. V případě ICQ 5 je podpora samozřejmostí, u některých alternativních klientů si lze podporu statusů přidat. Download nových ICQ statusů Nových statusů pro ICQ 5 je celkem osm, z toho jeden průhledný. Na obrázku si je můžete prohlédnout.

  Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

  Instalační soubor pro jejich doplnění do programu si můžete stáhnout na ~2.

  3) Smajlíci

  a) ICQ6 Server ICQ.com nabízí možnost jednoduché instalace smajlíků do svého ICQ na ~3 . V současné době nabízí 2 typy smajlů:
  • Classic ICQ 5 Emoticons Gallery
  • The Kolobok Emoticons Gallery

  Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

  Na uvedeném náhledu je červeně vyznačen odkaz, který aktivuje instalaci smajlíků do vašeho ICQ. Instalace se provede zcela automaticky, za což si autoři ICQ určitě zaslouží pochvalu. b) ICQ5 Smajlíci dostupní ve verzi ICQ 5.1 se nemusí každému líbit, a proto zde nabízíme ~4 smajlíky ze starší verze ICQ 4.0, které vidíte na obrázku níže:

  Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

  Instalace nových smajlíků do ICQ 5.1 Stažený soubor je ve formátu zip. Výslednou (rozbalenou) složku pojmenovanou Smilies umístěte do složky, kam jste ICQ instalovali. Systém se vás zeptá, zda-li si přejete přepsat stávající smajlíky. Pokud si je přejete zálohovat, např. pro případ, že se k nim jednou vrátíte, přejmenujte si složku staženou z tohoto webu např. na Smilies4. V opačném případě povolte přepsání souborů (kliknete na tlačíko Ano všem). Pokud jste složku s novými smajlíky přejmenovali, bude třeba v programu nastavit cestu k této složce, aby se stažené smajlíky mohly zobrazovat.V menu nad seznamem kontaktů zvolte Menu > Preferences > Skin/Appearance a zde klikněte na tlačítko, které je na tomto ilustračním obrázku vytaženo červenou:

  Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

  V otevřeném okně otevřte složku, kterou jsme si - v našem případě - pojmenovali Smilies4 a potvrďte OK. Tím je nastavení u konce a smajlíci již budou fungovat. Pro připomenutí si na obrázcích můžete prohlédnout smajlíky z ICQ 5.0 a 5.1

  Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

  Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

  Alternativní klienti pro instant messaging

  Chcete používat víc protokolů najednou a zaroveň nechcete mít spustěno pro každý protokol jiný IM klient? Řešení je jendoduché! Můžete využít transport protokolů ~5. Další možnosti naleznete níže.

  Miranda

  Miranda je open-source multi-protokolový IM klient. Má jinou filozofii než ostatní IM klienti. Základní verze nabízí jen ty nejprimárnější možnosti, jaké by měl IM klient poskytovat. A to je také největší zbraní Mirandy. Možnost vytvořit z ní tařka cokoliv. Je jen na uživateli, které protokoly, funkce (mimo rozsah ICQ) bude používat, jak bude jeho Miranda vypadat a jak se bude chovat v daných situacích. Když si náhodně vyberete 10 uživatelů používajících Mirandu, budete ohromeni variabilitou a různorodostí jednotlivých klientů. Existují ale i uživatelé kteří nechtějí nic nastavovat. Pro ty je tu také řešení! Na webu je celá řadu serverů zabývajících se Mirandou a jistě si zde najdete hotového klienta, který Vám bude vyhovovat jak po stránce funkční, tak vizuální. Odkazy najdete pod článkem.

  Trillian

  Trillian je známý svými pokročilými funkcemi a je proto využíván náročnějšími uživateli. Jeho možnosti vizuálního přizpůsobení jsou také daleko vyšší než u běžného ICQ 5.1. Trillian je také multi-protokolovým IM klientem. Podporuje tyto protokoly: ICQ, MSN, AIM, Yahoo! a IRC. Trillian existuje ve dvou variantách, bezplatné s omezením některých funkcí a placené, která Vám poskytne všechny své schopnosti.

  Další užitečné doplňky

  1) ICQ Indikátor

  Velice zajímavá služba zejména pro webmastery, kteří jej mohou umístit na weby, jež spravují, a návštěvníci těchto webů se mohou dozvědět, zda je webmaster online na ICQ a zda se na něj tedy přes tento komunikační kanál mohou obrátit například s dotazem či připomínkou. Ocení jej i administrátoři e-shopů. Technicky je ICQ indikátor řešen vložení příslušného (X)HTML kódu do stránek. O zbytek se již postará ICQ server, odkud dostane váš web odpověď a obrázek (indikátor) zobrazí. ICQ indikátor si můžete vygenerovat na ~6.

  2) ICQ Banner Killer

  Aplikace, díky níž může každý uživatel odstranit bannerovou reklamu ze svého ICQ. Stačí jej jednoduše nainstalovat a reklamy jsou pryč. Stáhnout si ji můžete ~7.

  3) ICQ toolbar pro Internet Explorer

  Vyvíjet vlastní informační lišty je dnes v módě, po Google Toolbaru je na světě i obdobný prvek z dílny ICQ. Funguje mj. Jako fulltextový vyhledávač pracující na bázi ICQ Search. Najdete zde také následující funkce jako vyhledávání uživatelů dle kritérií nebo blokování vyskakovacích (pop-up) oken, které ovšem moc neoceníte, pokud chcete z internetu stáhnout nějaký software a stránka, odkud stahujete, je designována tak, aby při kliknutí na stahovací link začalo stahování v novém okně. Dále je zde k dispozici lupa umožňující přibližovat a oddalovat stránku a další funkce propojené s programem ICQ. Stáhnout jej můžete z odkazu pod článkem.

  Rady a tipy

  Následující řádky jsou určeny především pro uživatele, kteří s ICQ začínají.

  1) Registrace nového uživatele

  Krok 1

  Když nemáte ICQ, jako byste nebyli

  V přihlašovacím okénku ICQ klikněte na velké tlačítko Get an ICQ number (v překladu do češtiny: "Získat ICQ číslo"). Na obrázku vpravo je tlačítko vyznačeno červeně. Krok 2 Zobrazí se Vám okno, kde vyplníte své údaje. Povinné údaje jsou označeny červenou hvězdičkou. Jde o (v závorce je český překlad):
  • Sign-in E-mail (Registrační e-mail)
  • Select password (Volba hesla)
  • Confirm password (Potvrzení hesla - ověřuje, že jste se nepřeklikli)
  • Nickname (Přezdívka)
  Dále doporučujeme vyplnit alespoň jméno (First name - první jméno, Last name - příjmení) a pohlaví (Gender, Male - muž, Female – žena). Formulář potvrdíte stiskem tlačítka Next dole vpravo. Krok 3 Zde máte možnost vyplnit další údaje, jako třeba zemi, kde bydlíte, dále jakými jazyky hovoříte. Povinnou položkou je vyplnění kontrolní otázky, která slouží pro případ ověření, pokud zapomenete heslo.Nakonec stačí opsat znaky z obrázku, který zařizuje ochranu proti internetovým spamovým robotům. Formulář potvrdíte stiskem tlačítka Next dole vpravo. Při registraci dostanete své ICQ číslo jako zaregistrovaný uživatel. Toto číslo je velice dobré si pamatovat. Slouží k přihlášení uživatele. Přihlásit se dá ale také přes registrační e-mail. Registraci potvrďte stiskem tlačítka Finish, systém vás poté automaticky přihlásí.

  2) Zapomenuté heslo

  Každému se může stát, že jednoduše zapomene heslo do programu. Je ale zcela zbytečné kvůli zapomenutému heslu vytvářet nový ICQ profil. Na ~8 je ve levé části tabulka s nadpisem "I Forgot my ICQ Password" - zde doplňte do kolonky s popiskem "ICQ number" Vaše ICQ číslo a potvrďte tlačítkem "Next>>". Na další stránce se Vás budou ptát, jaký e-mail uvádíte v detailech ICQ. Máte-li mail ve svém profilu veřejně uveden, vyplňte jej u kolonky "Email" a opište kód z obrázku a potvrďte tlačítkem Submit. Na Váš mail dorazí zpráva, kde naleznete dlouhý kód potřebný pro další krok. Po doplnění kódu se Vám zobrazí obrazovka, kde si nastavíte odpovědi na bezpečnostní otázky. Pak už jen dostanete email s novým heslem do ICQ.

  Závěrem

  Program ICQ má po celém světě mnohamilionovou a stále rostoucí komunitu příznivců. Pokud k nim patříte a náš článek vám pomohl vylepšit si užitek z vašeho ICQ, nebo pokud jste se na základě našeho článku rozhodli se k nim přidat, potěšení je na naší straně.

  tisknout

  Diskuze ke článku


  Hodnocení:

  hlasů: 27

  Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

  Diskuze

  Diskuse ke článku Když nemáte ICQ, jako byste nebyli


  počet příspěvků: 9

  sergej

  12.05.2010 v 08:37

  V práci pro komunikaci s kolegy říkám ano, ale jinak mne během času ICQ docela omrzelo, myslím, že jsou tu již další programy, které mu šlapo na paty.

  Odpovědět

  Hani

  17.05.2010 v 08:21

  ICQ je fajn, když člověk něco potřebuje pořešit online. Ale úplně nesnáším když se tam člověk píchne, neco řeší a do toho mu ostatní začnou psát trapný nesmysly a čekají, že jim bude odpovídat... Volím radši už neviditelný status, až na pár výjimek. Peklo! Docela škoda, že po smazání nějakýho kontaktu ho ten člověk pořád vidí...

  Odpovědět

  rendy

  18.05.2010 v 09:41

  JJ máš pravdu souhlasím, to taky hrozně nesnáším.

  Locy

  26.05.2010 v 08:39

  Když už ICQ tak jedině přes jejich web online spuštění, aby nikdo neotravoval s posíláním souborů a nenatahaly se tak viry do počítače.

  Odpovědět

  heavy

  07.06.2010 v 08:35

  Rozhodně lepší než facebook, kde každej veřejně bleje hlášky typu zrovna jsem se vysprchovala, pak půjdu do práce proč miláček nevolá, proč mě nemá rád...

  Odpovědět

  Raman

  07.06.2010 v 08:59

  Jjjjjj, ale taky ho určitě používáš viď!!!!

  6ti místné ICQ

  15.01.2011 v 20:24

  Chceš být IN? Chceš mít 6ti místné ICQ číslo, které ti budou všichni závidět? Už je jen pár posledních. Jednej rychle, napiš na ICQ 841-417

  Odpovědět

  jariny

  28.11.2016 v 16:51

  Kdo to ještě používá?? :D www.skype.cz

  Odpovědět

  jariny

  28.11.2016 v 16:51

  Kdo to ještě používá?? :D www.skype.cz

  Odpovědět

   

  více

  méně

  méně značek

  Již jednou jste hlasovali.

  Odebrat možnost

  Model

  Nerozhoduje

  Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.