Přeposlat Apple iPad míří na český trh

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Apple iPad míří na český trh

25.11.2010 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Zatímco v posledních týdnech a měsících jsme se zabývali především rostoucím počtem nových tabletů, s nimiž postupně přicházejí velcí i menší výrobci a roztáčejí tak letošní tabletovou mánii do ještě vyšších obrátek, v dnešním článku se vrátíme zpět na start k modelu, který to vlastně všechno začal. Populární Apple iPad by se totiž v příštím týdnu měl konečně začít oficiálně prodávat i v Česku a navíc přichází s kompletní českou lokalizací a slušnou řádkou dalších vylepšení. Čeho se konkrétně týkají, se vám pokusíme stručně nastínit níže.

 

Apple iPad míří na český trh

 

Zatímco na americkém trhu si iPad svou premiéru odbyl již v dubnu a do západní Evropy a dalších zemí dorazil v květnu, Česko přišlo na řadu až nyní – podle dosud známých informací by měl být prodej iPadu zahájen v úterý 30.listopadu, tedy alespoň oficiálně. Populární tablet lze totiž v našich zeměpisných šířkách zakoupit již několik měsíců - někteří internetoví prodejci totiž nechtěli čekat na oficiální zahájení prodeje a proto zařízení s logem nakousnutého jablka dovážejí ze států, kde se už prodává. Pokud jste si ale s koupí počkali až doteď, vězte že se je na co těšit.

 

Apple iPad míří na český trh

 

Na prvním místě v seznamu vylepšení, která jsou pro oficiální zahájení prodeje iPadu připravena, figuruje bezesporu kompletně česká lokalizace přístroje. Ta je součástí nové verze operačního systému Apple iOS 4.2, kterou společnost Apple uvolnila do prodeje na počátku tohoto týdne. Kromě kompletního počeštění všech nabídek a popisek v uživatelském menu se tak můžete těšit rovněž na snadné zadávání českých znaků na virtuální klávesnici.

 

Apple iPad míří na český trh

 

Kromě toho, že se iPad naučil česky, dostalo se mu s novou verzí operačního systému i dalšího a možná ještě významnějšího doplňku, totiž podpory pro multitasking, jejíž absence byla jednou z nemnoha věcí, které byly u iPadu kritizovány. Práce s několika programy zároveň tak již pro elegantní přístroj žádným problémem. Stisknutím navigačního tlačítka se tedy aplikace v nové generaci iOS nezavírají, ale pouze schovávají na pozadí. Budete-li některou z nich chtít opět aktivovat, stačí stejné tlačítko stisknout dvakrát rychle za sebou.

 

Apple iPad míří na český trh

 

Nově si na iPadu budete moci také vytvářet složky, do kterých jednoduše přetáhnete například aplikace s podobným zaměřením – například do složky Zprávy přejdou všechny zpravodajské aplikace, do složky Hry všechny hry a podobně. Všechny aplikace mohou být rozloženy až na jedenáct obrazovek vždy po 20 aplikacích. Díky složkám se tak do tabletu může vejít až 4000 aplikací. Vylepšení se dočkal i e-mail, kde se nově může zobrazit došlá pošta ze všech vašich přihlášených e-mailových účtů.

 

Apple iPad míří na český trh

 

Aby toho nebylo málo, bude iPad nově zvládat i bezdrátový tisk - díky funkci AirPrint lze totiž bezdrátově poslat na tiskárnu, co je libo. Háček je v tom, že zatím jedinou tiskárnu, která AirPrint podporuje, vyrábí HP, další značky však prý budou podle Applu následovat. Z dalších užitečných vychytávek je třeba zmínit ještě funkci AirPlay, která iPad promění v přenosný video přehrávač. Potřebujete k tomu však ještě službu Apple TV – s ní se iPad dokáže bezdrátově spojit a následně nastreamovat jakékoliv video, fotky nebo hudbu. Opačným směrem, například z počítače, to zvládá už dávno a perfektně i s podporou českých titulků.

 

Apple iPad míří na český trh

 

Velmi zajímavou funkcí je i Find My iPad - pokud si tablet zaregistrujete přes službu MobileMe, můžete jej na dálku kdykoliv zamknout nebo dokonce vymazat, případně si nechat zobrazit jeho polohu na mapě. Stejně tak jej můžete nechat třeba nahlas zapípat. To se hodí, když ho v domácím nepořádku nemůžete najít. Zdarma je pouze jedna z těchto možností, pokud chcete využít všechny, musíte si aplikaci koupit. A když už mluvíme o zabezpečení, pak vězte, že posuvné tlačítko na boku přístroje, které až doposud sloužilo k uzamknutí otáčení displeje, nově zcela ztiší zvuk tabletu. Nabídka se zámkem displeje je nyní umístěna v menu otevřených aplikací.

 

Apple iPad míří na český trh

 

Zda se Apple iPad, jehož datové služby by u nás měl pokrýt operátor O2, začne u akreditovaných prodejců Apple, jako jsou třeba iStyle nebo iWorld, prodávat již s novou verzí operačního systému, která by údajně měla přinést až stovku drobných vylepšení včetně schopnosti přeladit se na zimní čas, zatím není známo. Její instalace je však velice jednoduchá - stačí připojit iPad k počítači, na němž je nainstalovaná aplikace iTunes, která začne novou verzi iOS zdarma stahovat a instalovat hned, jakmile bude tablet systémem počítače detekován. Jak bude iPad na nové platformě šlapat, bychom se měli dozvědět již v příštím týdnu.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Apple iPad míří na český trh


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.