Přeposlat Pioneer DreamBook ePad A10 a A10 Plus

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Pioneer DreamBook ePad A10 a A10 Plus

17.02.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

O australské společnosti Pioneer jsme v posledním roce psali již několikrát a vypadá to, že se v našich článcích bude vcelku pravidelně i nadále, a to zejména proto, že svou rodinu notebooků a netbooků DreamBook v loňském roce rozšířila také o tabletovou řadu ePad. Na tom, že se tento výrobce stejně jako řada jeho konkurentů nechal inspirovat Apple iPadem a rozhodl se přihřát si svou polívčičku i v tomto segmentu, není nic zvláštního, ovšem podle toho, s jakou vervou se do toho pustil, se zdá, jako by snad mínil usilovat o podobnou pozici, jakou má třeba Asus v oblasti netbooků. Zatímco totiž většina konkurentů Applu představila v loňském roce nanejvýše jeden či dva tablety, pojala to společnost Pioneer o něco šířeji a nedlouho po premiéře svého 11palcového ePadu L11 vrhla na trh další dva modely, tentokrát desetipalcové, jimž se budeme věnovat právě dnes.

 

Pioneer DreamBook ePad A10 a A10 Plus

 

Když jsme v úvodu mluvili o hypotetické paralele Pioneeru s Asusem, měli jsme kromě aspektu kvantity na mysli také fakt, že minimálně dvojice novinek nesoucích názvy ePad A10 a ePad A10 Plus si je především co do výbavy v mnohém podobná, což tak trochu evokuje právě srovnání s Asusem a jeho populárními Eee PC, podobnými si často takřka jako vejce vejci. Ostatně, když už jsme u toho srovnávání, někomu z Vás možná netbooky od Asusu vytanou na mysli i při obhlídce hardwaru obou tabletů, který se točí primárně okolo čipové sady Intel NM10 PineTrail a na ni navázaných procesorů a grafiky. Ve stejném duchu byl ostatně koncipován i výše zmíněný větší model L11, takže lze souhrnně říci, že celá řada ePad se po této stránce od většiny ostatních tzv. klonů iPadu výrazně liší, což by jí v konkurenčním boji mohlo výrazně pomoci. Co konkrétně dostaly oba desetipalcové ePady od svých tvůrců do vínku, si probereme níže.

Pioneer DreamBook ePad A10

Co do vzhledu vykazuje zařízení o rozměrech 267 x 173 x 8-17 mm a váze 900 gramů viditelnou podobnost s iPadem, nicméně fakt, že má o něco větší displej s rozlišením 1024 x 600 pixelů, se pochopitelně odrazil na tom, že je oproti svému vzoru těžší i prostorově náročnější. Pod kapotou, jak jsme již naznačili výše, najdete pohonné soukolí tvořené procesorem Intel Atom N455 o taktu 1,66 GHz nebo jeho silnějším sourozencem Intel N475 s výkonem 1,83 GHz na straně jedné, a 1 nebo 2 GB operační paměti DDR3 s frekvencí 1066 nebo 1333 MHz na straně druhé. Zastřešující prvek v podobě čipové sady Intel NM10 PineTrail s sebou pak přináší integrovanou grafiku Intel GMA 3150, takže se není celkem čemu divit, když je tento model občas podobně jako jeho ostatní sourozenci z řady ePadů s nadsázkou označován za „netbook bez klávesnice“. Jediné, co se z této tendence vymyká, je úložný prostor – do placatého tabletu se totiž klasický harddisk samozřejmě nevejde, a tak zde najdete SSD paměť o kapacitě 8, 16 nebo 32 GB, ke které lze pak další prostor přidat prostřednictvím MicroSD karet.

 

Pioneer DreamBook ePad A10 a A10 Plus

 

Po stránce konektivity má ePad navrch jak nad iPadem, tak i nad některými jím inspirovanými tablety jiných výrobců – nabízí totiž jak dvojici klasických USB portů, tak i jeden v mini verzi, kromě toho se pak můžete těšit i na kombinované VGA a HDMI rozhraní, DC vstup a také na konektor pro sluchátka. Připojení k internetu zajišťuje jednak 10 / 100 MB Ethernet a dále také třípásmová WiFi, k dispozici je i Mini PCI-E V1.2 Slot pro 3G nebo 3.5G modul. Z dalších vymožeností určitě potěší 1,3 Mpix webkamera nebo polohový G-Senzor, zajišťující překreslení obrazu v případě otočení tabletu. Napájení pak obstarává tříčlánková Li-Po baterie s výdrží až 5 hodin a jako bonus si můžete vybrat, zda si jako operační systém nainstalujete Windows 7 nebo Google Android. Za 599 australských dolarů, tedy v přepočtu asi 10 800 Kč, to není vůbec marná investice.

 

Pioneer DreamBook ePad A10 a A10 Plus

 

Pioneer DreamBook ePad A10 Plus

Má-li jakékoli zařízení ve svém názvu slovo „Plus“, očekáváme od něj automaticky nějaké zlepšení, zpravidla v porovnání s jiným členem téže modelové řady, s nímž jej zpravidla pojí zbytek názvu. Ovšem u „plusové“ verze tabletu ePad A10 jsme trochu na rozpacích, v čemže to „Plus“ vlastně spočívá. Po fyzické stránce zaznamenal tablet s rozměry 263 x 168 x 18 mm vlastně částečně spíše „mínus“, i když vůbec ne v negativním smyslu, zatímco jeho váha se zvýšila na 980 gramů. To je sice už méně pozitivní „mínus“, ale ne pořád tak výrazný jako skutečnost, že jako pohonná jednotka je tentokrát k dispozici již jen jediný procesor, a sice Intel Atom N450 – jeho výkon 1,66 GHz je sice pořád dostatečný, ale přece jen zúžení svobody volby nelze vnímat jinak, než jako zklamání, stejně jako v případě operační paměti, která má sice opět kapacitu 2 GB, ale její frekvence se nyní pohybuje jen na 667 nebo 800 MHz, jde tedy jednoznačně o slabší typ DDR2.

 

Pioneer DreamBook ePad A10 a A10 Plus

 

Hlavní důvod toho, proč ePad A10 ve verzi Plus přibral 80 gramů, tkví především v tom, že jako úložný prostor si tentokrát můžete vybrat i klasický harddisk, a i když údaj hovořící o až 500 GB prostoru zní přece jen trochu zvláštně, je právě toto nejspíše hlavní „Plus“ tohoto modelu. Kromě harddisku si samozřejmě můžete zvolit i výše zmíněné SSD úložiště, opět o kapacitě 8, 16 či 32 GB, a jako spolupracovník multidotykového displeje byla opět vybrána integrovaná grafika Intel GMA 3150. Další malé plusy pak lze najít v konektivní výbavě, kde sice oproti předešlému modelu chybí microUSB port i HDMI kombo, místo nějž je zde mini VGA port, ale zato posílily bezdrátové technologie, mezi nimiž je volitelně k dispozici i Bluetooth či WiMax. Potěší i další inovace v podobě dvojice jednowattových reproduktorů. Ostatní součásti vybavení zůstaly ve srovnání se základním modelem A10 prakticky nezměněny, a to včetně tříčlánkové baterie o kapacitě 3500 mAh nebo možnosti výběru z dvou operačních systémů. Celkově tak lze říci, že ePad A10 ve variantě Plus přináší v porovnání se základní verzí A10 některá potěšující vylepšení, nicméně nasbíral naopak i několik mínusů, a snad proto jej výrobce na svém webu prezentuje s totožnou cenou jako základní model.

 

Pioneer DreamBook ePad A10 a A10 Plus

 

Souhrnně řečeno to při pohledu na dvě verze téhož ePadu tak trochu vypadá, jako by se Pioneer chtěl skutečně alespoň v něčem vydat cestou Asusu, k jehož netbookům oba modely odkazují jak nemalou částí své technické výbavy, tak i tím, že se od sebe navzájem liší spíše jen v drobnostech. Nezbývá tedy než doufat, že si australský výrobce je vědom toho, že tento přístup sice Asusu vynesl neoficiální korunu netbookového krále, ale nadělal mu i spoustu kritiků z řad odborné i laické veřejnosti. Zda se něčeho podobného dočkáme i v segmentu tabletů, ukáží nejspíše příští měsíce a roky.

 

Technické parametry tabletu Pioneer DreamBook ePad A10:

 • Rozměry: 267 x 173 x 8-17 mm
 • Hmotnost: 900 gramů
 • Procesor: Intel Atom N455 (1,66 GHz) nebo Intel Atom N475 (1,83 GHz)
 • Čipová sada: Intel NM10 Express, 2 GB DDR3 RAM (1066 nebo 1333 MHz)
 • Grafika: Intel GMA 3150, 256 MB video paměti
 • Displej: 10.1“ multidotykový TFT, rozlišení 1024 x 600 pixelů
   
 • Konektivita: 2 x USB 2.0, 1 x microUSB, 1 x VGA / HDMI kombo, DC vstup, audio konektor, WiFi 802.11 a/b/g, volitelně 3G modul
   
 • Harddisk: 8 / 16 / 32 GB SSD
 • Další výbava: 1.3 Mpix webkamera, čtečka paměťových karet MicroSD, senzor polohy
   
 • Software: Windows 7 Home Premium nebo Google Android
 • Baterie: Li-Ion tříčlánková 3500 mAh, výdrž až 5 hodin

 

Technické parametry tabletu Pioneer DreamBook ePad A10 Plus:

 • Rozměry: 263 x 168 x 18 mm
 • Hmotnost: 980 gramů
 • Procesor: Intel Atom N450 (1,66 GHz)
 • Čipová sada: Intel NM10 Express, 2 GB DDR2 RAM (667 nebo 800 MHz)
 • Grafika: Intel GMA 3150, 256 MB video paměti
 • Displej: 10.1“ multidotykový TFT, rozlišení 1024 x 600 pixelů
   
 • Konektivita: 2 x USB 2.0, 1 x mini VGA, DC vstup, audio konektor, WiFi 802.11 b/g/n, volitelně Bluetooth a WiMax
   
 • Harddisk: až 500 GB SATA nebo 8 / 16 / 32 GB SSD
   
 • Další výbava: 1.3 Mpix webkamera, čtečka paměťových karet MicroSD, senzor polohy, 2 reproduktory o síle 1 W
   
 • Software: Windows 7 Home Premium nebo Google Android
 • Baterie: Li-Ion tříčlánková 3500 mAh, výdrž až 5 hodin

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Pioneer DreamBook ePad A10 a A10 Plus


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.