NEC


Přeposlat NEC LifeTouch Note

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

NEC LifeTouch Note

16.06.2011 | Michal Fokt | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Svého času dominantní hráč na kolbišti operačních systémů, společnost Microsoft, zažívá s nástupem tabletů tak trochu ústup ze slávy. Zatímco ve stolních počítačích a noteboocích stále ještě nejčastěji potkáte Windows, u tabletů se tato platforma zatím příliš neprosadila. Zasloužil se o to především Google Android a právě tento konkurent, vzešlý původně ze segmentu chytrých mobilních telefonů, bude asi Microsoftu dělat stále větší starosti, po tabletech se totiž chystá vzít útokem další typ přenosných počítačů, konkrétně netbooky. Pomyslnou první vlaštovkou je zajímavá novinka z dílny společnosti NEC, na kterou se zaměříme v tomto článku.

 

NEC LifeTouch Note

 

Netradičně pojaté zařízení s rozměry 234 × 138 × 25 mm a vahou 699 gramů nese název LifeTouch Note a přestože jej NEC na lednovém veletrhu CES 2011, kde bylo poprvé k vidění, prezentoval jako „mobilní netbook“, minimálně co do designu se ale jedná spíše vlastně o jakési vzkříšení v současnosti de facto mrtvého konceptu smartbooků, jimž se někteří výrobci věnovali v letech 2009 a 2010, než se na scéně objevily tablety a všechno převálcovaly. Zda se podaří zájem o tento segment přenosných počítačů znovu oživit, je prozatím ve hvězdách, nicméně novinka z dílny NECu na to, aby se o tuto šanci poprala, určitě má, a to hned ze dvou důvodů.

 

NEC LifeTouch Note

 

Tím prvním, který jsme již zmínili výše, je nepochybně operační systém Google Android, který je zde sice přítomen ve starší verzi 2.2 Froyo, to ale nic nemění na tom, že se jedná o první průnik této platformy do sféry netbooků a jim blízkých zařízení, a toto prvenství už NECu nikdo nevezme. Druhou a možná ještě důležitější inovací je pak fakt, že do funkce pohonné jednotky byl vybrán dvoujádrový procesor Nvidia Tegra T-250 o výkonu 1 GHz, doplněný o 512 MB operační paměti. Na rozdíl od starších smartbooků, jež byly většinou postaveny na ARM procesorech, si tedy na nedostatek výkonu asi bude stěžovat málokdo.

 

NEC LifeTouch Note

 

U další výbavy, skryté v zaklapovacím šasi černé, červené či hnědé barvy se již projevují očekávatelné limity dané malými rozměry přístroje. Poměrně pěkně vyvedená klávesnice slibuje sice pohodlné psaní, nicméně na touchpad už zbylo opravdu málo místa a tímtéž omezením trpí také sedmipalcový displej, který má sice celkem běžné rozlišení 800 x 480 pixelů, je ale pouze jednodotykový a navíc odporový, což příliš nepotěší, i když možná by vzhledem k přítomnosti klávesnice bylo i trochu zbytečné patlat při psaní displej. Co jsme ještě z hardwaru nezmínili, je interní paměť, která se pohybuje od 2 do 8 GB v závislosti na tom, zda si připlatíte, a k dispozici je též možnost jejího dalšího rozšíření pomocí MicroSD karet, ovšem nanejvýše o dalších 8 GB, maximálně tak pro vaše data můžete získat 16 GB.

 

NEC LifeTouch Note

 

Lépe si NEC LifeTouch Note vede v oblasti konektivity, kde mu nic podstatného nechybí. Vedle USB portu zde najdete i 3,5 mm audio jack a o připojení k internetu se stará WiFi s třpásmovým pokrytím. Místo zbylo i na Bluetooth ve verzi 2.1 a kupodivu i na 3G modul, chybět by neměla ani GPS doplněná o digitální kompas, o dnes již běžných senzorech jako například akcelerometr asi není třeba mluvit a v levém horním rohu vrchního víka pak ještě najdete 2 Mpix webkameru. Poslední podstatná informace se pak týká baterie, která by měla vystačit až na 9 hodin provozu.

 

NEC LifeTouch Note

 

Souhrnně řečeno nabízí NEC LifeTouch Note i přes své spíše malé rozměry vcelku slušnou výbavu, díky čemuž by na trhu i přes současnou dominanci tabletů mohl mít dobré šance, i díky příznivé ceně, která začíná na 480 dolarech a dále se podle množství paměti a dalších volitelných možností, jako například 3G modul, zvedá na 539 až 660 dolarů, což v přepočtu dává částky 8300 až 11 400 Kč. Pokud se novinka dostane i na český trh, počítejte ale s tím, že kvůli DPH bude cena o něco vyšší.

 

Technické parametry netbooku NEC LifeTouch Note:

 • Rozměry: 234 × 138 × 25 mm
 • Hmotnost: 699 gramů
 • Procesor: dvoujádrový Nvidia Tegra T250, výkon 1 GHz, 512 MB RAM
 • Displej: 7palcový odporový dotykový LCD, rozlišení 800 x 480 pixelů
   
 • Konektivita: MicroUSB port, 3.5 mm audio jack, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR, volitelně 3G modul
   
 • Paměť: 2 / 4 / 8 GB interní, podpora MicroSD karet až na 8 GB
 • Baterie: Li-Ion, výdrž až 9 hodin provozu
 • Další výbava: 2 Mpix webkamera, GPS modul s digitálním kompasem, akcelerometr
 • Software: operační systém Google Android 2.2 Froyo

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku NEC LifeTouch Note


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.