Přeposlat Mobilní technologie podporují rodinnou soudržnost

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Mobilní technologie podporují rodinnou soudržnost

26.08.2015 | Tisková zpráva | Zajímavosti | Komentářů: 0 |

Spolu s rozvojem mobilních technologií se vytvořily i nové sociální vzory. Srpnový report Ericsson ConsumerLab přináší výzkum, který se zabývá tím, jaký mají technologie vliv na rodinu a rodinný život, jakým způsobem spolu jednotliví členové rodiny komunikují a jak byl rodinný život využíváním technologií pozměněn. Do výzkumu se zapojila více jak tisícovka rodin v USA, přičemž evropská data vykazují podobný trend. Využívání mobilních komunikačních aplikací a sociálních sítí zaměřených na komunikaci je jednou z nejčastějších on-line aktivit. Až 75 % Čechů tráví čas na internetu právě vyžíváním sociálních sítí.

Mobilní technologie podporují rodinnou soudržnost

Mobilní technologie mají na rodiny pozitivní vliv

Většina dnešních rodin je stresována velkým pracovním vytížením obou rodičů, při kterém je navíc nutné odvézt děti do školy a ze školy nebo je převést do zájmových kroužků. Podle výzkumu společnosti Ericsson má v dnešní době každé dítě ve věku 12 – 15 let nejméně tři mimoškolní aktivity. Mobilní telefon je tedy perfektním nástrojem, jak během dne propojit rodinu dohromady. Umožňuje také snáz a efektivněji řešit každodenní praktické a logistické otázky. Možnost nepřetržitého kontaktu s ostatními členy rodiny během dne navíc zvyšuje pocit vzájemné blízkosti a štěstí. Průměrný věk, kdy rodiče svým dětem pořídí smartphone je 11 let.

Komunikace v rámci rodiny přibývá. Využíváme různé platformy

Nejvyužívanějšími nástroji, jak se propojit v rámci rodiny jsou textové zprávy a volání. Z výzkumu vyplynulo, že otcové obecně preferují spíše volání, zatímco matky a děti častěji komunikují prostřednictvím textových zpráv. Děti jsou více v kontaktu se svými matkami než s otci. Rodiny stále více komunikují i prostřednictvím mobilních aplikací. Výsledky ukazují, že rodiče, kteří používají tyto aplikace, spolu komunikují až pětkrát častěji. Mezi aplikacemi využívanými v USA dominuje WhatsApp, Snapchat nebo Instagram. V Evropě stále nejvíce využíváme Facebook. V závěsu za ním jsou ale WhatsApp, Twitter a Instagram.

Technologie osobní kontakt nenahradí

I když mobilní technologie obecně rodinnou komunikaci ovlivňují pozitivně, mají i jisté stinné stránky. Rodiče se bojí nástrah, které na jejich děti mohou na internetu čekat a nastavují pravidla pro kontrolu jejich mobilních zařízení. 72 % dotázaných rodin uvedlo, že omezení nebo zákaz používání mobilního zařízení aplikují jako trest.

„Měli bychom si také uvědomit, že závislost na našich mobilech a tabletech nám ubírá drahocenný osobní kontakt s rodinou. Čas dětí strávených s rodiči nemohou mobilní technologie nahradit,“ řekla Ann – Charlotte Kornblad z Ericsson ConsumerLab. Většina dotazovaných rodin si však tento fakt uvědomuje. Výzkum uvádí, že 48 % rodin si každý den udělá čas na společnou večeři a 71 % rodin během večeře nepoužívá žádná mobilní zařízení.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Mobilní technologie podporují rodinnou soudržnost


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.