Přeposlat Lenovo začíná prodávat levné notebooky N23 a N24 určené hlavně do školního prostředí

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Lenovo začíná prodávat levné notebooky N23 a N24 určené hlavně do školního prostředí

10.08.2017 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Čínský gigant Lenovo uvádí do prodeje dvojici levných notebooků se systémem Windows 10 S, a to modely s označením N23 a N24. Oba tito sourozenci cílí v první řadě na studenty a školní prostředí, čemuž odpovídá jejich cena i vlastnosti.

Lenovo začíná prodávat levné notebooky N23 a N24 určené hlavně do školního prostředí

Jedná se o prakticky shodné modely a jediný rozdíl je v tom, že dražší varianta N24 se bude dodávat s dotykovým perem a nepatrně výkonnějšími čipy. Oba tito sourozenci jsou namířeni pro použití ve školním prostředí a Lenovo s nimi tedy cílí na studenty, kterým by měl nahradit klasické pomůcky typu pera, tužky a sešitů. Design je nesmírně jednoduchý a přímočarý, což je v této kategorii žádoucí a už na první pohled je tedy vidět, že se jedná o ryze pracovní nástroje. Šasi je kompletně plastové a vlastně se jedná o notebooky vyvedené ve stylu konvertibilní řady Yoga, takže zde máme dotykový displej s možností překlopení. Díky tomu lze Lenovo N23 / N24 využít hned ve čtyřech módech s klasickým označením laptop, tablet, tent a stand. Kompletní rozměry čítají 300.5 x 212.5 x 23.3 mm a hmotnost se zastavila na hodnotě 1.4 kg, takže jsou to příjemně kompaktní a lehké modely a přenášení například mezi učebnami nebo třídami by nemělo činit uživatelům žádné větší potíže. Školní prostředí nebývá z nejklidnějších a výrobce na to myslel, protože konstrukce obou těchto notebooků je odolná a měly by tak vydržet i nešetrné zacházení.

Lenovo začíná prodávat levné notebooky N23 a N24 určené hlavně do školního prostředí

Nejsou to sice odolné notebooky v tom pravém slova smyslu, ale posílená konstrukce by měla stačit a zvládnout bez újmy i nějaký ten pád ze stolu a podobně. Klávesnice i touchpad pak disponují odolností proti vniknutí tekutin, a to díky systému odvodových drážek umístěných pod nimi. Klávesnice je jinak vcelku obyčejná, nemá numerický blok, na který už nezbylo místo a schází jí také podsvícení, což je ale vzhledem k nízké ceně logické. Pod ní umístěný touchpad podporuje ovládání prostřednictvím dotykových gest a disponuje dvojicí klasických hardwarových tlačítek. Displej s úhlopříčkou 11.6 palce je dotykový, nabídne rozlišení 1366 x 768 pixelů při poměru stran 16:9 a LED podsvícení. Jemnost obrazu dosahuje slušné hodnoty 135 ppi, nicméně daleko důležitější je fakt, že výrobce sáhl po panelu typu IPS. Můžeme se tak těšit na dobré podání barev i dostatečně široké pozorovací úhly. Co se týče procesorů, tak levnější model N23 je k dispozici s čipy Intel Celeron N3060 nebo N3160.

Lenovo začíná prodávat levné notebooky N23 a N24 určené hlavně do školního prostředí

Zatímco první jmenovaný má dvě jádra a pracuje na taktech 1.6 – 2.48 GHz, druhý má dvojnásobný počet jader a disponuje takty 1.6 – 2.24 GHz. Tato varianta je tedy nepatrně výkonnější, nicméně pro základní úkony bude bez větších problémů stačit i Celeron N3060. O grafické zpracování se pak stará integrovaná grafická karta Intel HD Graphics 400. Verze N24 je na tom po stránce procesorů lépe a Lenovo tento model osazuje modernějšími a novějšími čipy Celeron N3450 nebo Pentium N4200. Oba tyto procesory pochází z rodinky Apollo Lake a v obou případech máme co dělat se čtyřjádrovými čipy. Zatímco nepatrně pomalejší Celeron běží na taktech 1.1 – 2.2 GHz, rychlejší Pentium disponuje takty 1.1 – 2.5 GHz. Oba tyto procesory jsou na tom nepatrně lépe také v oblasti grafiky, o jejíž akceleraci se starají integrované čipy HD Graphics 500 (Celeron) a HD Graphics 505 (Pentium). Všechny tyto procesory jsou velmi úsporné, což je ostatně jejich primární vlastnost a díky tomu by měla být výdrž na plně nabitou baterií velmi dobrá.

Lenovo začíná prodávat levné notebooky N23 a N24 určené hlavně do školního prostředí

Lenovo uvádí, že dosáhnout 8 hodin bez elektrické sítě by neměl být problém a tyto notebooky tak klasický školní den na jedno nabití pravděpodobně zvládnou. Operační paměť má kapacitu 4 GB RAM DDR3 a pro data je zde přichystáno vnitřní úložiště eMMC o velikosti 64 GB. To sice není moc, ale slot na paměťové karty neschází, takže nějaké to rozšíření bude možné. Konektivní výbava zahrnuje jeden port USB 3.0, dva starší porty USB 2.0, HDMI konektor a neschází ani 3.5 mm audio konektor pro připojení sluchátek. O připojení k internetu se stará vestavěný WiFi přijímač (802.11 2x2 AC) a komunikaci s ostatními bezdrátovými periferiemi obstará Bluetooth 4.0. Operační systém je pak zastoupený Windows 10 S, což je speciální verze určená hlavně do školního prostředí. Jedná se víceméně o plnohodnotné Windows s tím, že aplikace jdou nainstalovat pouze z klasického obchodu a podpora instalace aplikací stažených z internetu schází. Cena Lenova N23 začíná na částce 229 dolarů (cca 5 070 Kč bez DPH) a varianta N24 startuje na 279 dolarech (zhruba 6 175 Kč bez DPH).

Lenovo začíná prodávat levné notebooky N23 a N24 určené hlavně do školního prostředí

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Lenovo začíná prodávat levné notebooky N23 a N24 určené hlavně do školního prostředí


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.