Přeposlat Recenze: HP EliteBook x360 1030 G3

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Recenze: HP EliteBook x360 1030 G3

28.01.2019 | Jindřich Skála | Komentářů: 0 |

Minulý rok se mi dostal do ruky HP EliteBook x360 1030 G2 a musím říct, že se mi vážně líbil. Teď jsem měl možnost osahat si důkladně jeho nástupce, HP EliteBook x360 1030 G3, a i když jsem neměl o moc větší očekávání, musím uznat, že se ho HP opravdu podařilo ještě vylepšit. Změny se neudály nijak výrazné, koneckonců proč měnit to, co skvěle funguje. Výstupy reproduktorů jsou teď po stranách klávesnice, ale co je podstatnější, celé šasi PC je zase o něco menší. Zmenšily se okraje na všech stranách. Nový EliteBook se díky tomu zase o něco pohodlněji přenáší. HP nabízí některé konfigurace i s 4G LTE modulem, díky kterému z této „mobility“ uživatel bude mít zase o něco více. Myslím, že se jedná o velmi praktickou věc, která bude jednou samozřejmostí u všech PC.

Recenze: HP EliteBook x360 1030 G3

Název

Než se pustíme dál, rád bych dešifroval název počítače, abychom věděli, s čím máme tu čest. Slovo Elite používá HP jako označení svých byznysových počítačů, s čímž souvisí také řada funkcí tohoto stroje. x360 výmluvně naznačuje, že se jedná o konvertibl, který můžete používat nejen jako klasický laptop, ale i jako tablet nebo poměrně praktický „stan“ a prezentační displej s podstavcem. 1030 ukazuje, že zařízení má 13,3palcový displej a G3 je potom poměrně jasné označení generace.

Design

Po designové stránce se toho u této nové generace tolik nezměnilo. Pořád má líbivé stříbrné hliníkové šasi. Bezpochyby se jedná o velmi pěkný počítač, ale musím podotknout, že barvy, ve kterých HP nabízí spotřebitelskou řadu Spectre, se mi líbí ještě o hodně víc. Nejvýraznější změnou jsou tak zmíněné celkově menší rozměry počítače a rozdíl je opravdu znát. PC je nyní o 10 % menší a třeba okraje na stranách jsou o celou polovinu užší. Mám rád počítače, které mohu hodit do batohu a v podstatě o nich ani nevědět, což tady jednoznačně platí.

Ještě zmíním, že se HP mimo jiné chlubí také certifikací MIL-STD 810G – jestli počítač tyto vlastnosti skutečně splňuje, jsem pochopitelně netestoval, ale jako správný byznysový notebook by měl být pořádně odolný, a to i proti vodě a prachu.

Recenze: HP EliteBook x360 1030 G3

Konektorová výbava

Na levé straně počítače najdete stále napájené USB 3.1 typu A první generace, takže kdykoliv je počítač připojený k síti, můžete skrz něj nabíjet další zařízení. Dále je zde 3,5mm audio jack a tlačítko napájení.

Napravo je potom HDMI, dva Thunderbolty 3 a kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti. HP své Thunderbolty 3 nijak neomezuje, takže umožňují přenos dat rychlostí až 40 GB/s a každý dokáže napájet až dva 4K nebo jeden 5K monitor. S integrovanou grafikou ale nejspíš čtyři, resp. pět (včetně HDMI) 4K monitorů zapojovat stejně nebudete. Tlačítko hlasitosti bývá často opomíjené, mě však velmi potěšilo. Nesmíme zapomínat, že je to konvertibilní počítač, takže ho občas budete používat i jako tablet. A v tu chvíli tento detail opravdu oceníte, stejně jako na straně umístěné tlačítko napájení. Někteří výrobci na to u svých konvertiblů nemyslí a je to podle mě chyba

Další zajímavost, na kterou bych rád upozornil, jsou magnety, kterými je tahle věc kolem dokola obalená. Když na ni „hodíte“ digitální pero, nejspíš se někde chytne. Oficiálně se dá pero uchytit na stranu nebo zepředu k víku, ale magnety jsou i dole nebo vpravo.

Recenze: HP EliteBook x360 1030 G3

Displej a filtr Sure View

HP EliteBook x360 1030 G3 může být vybaven třemi variantami displeje: FHD, FHD s filtrem Sure View a UHD. Zmíněný filtr je vážně jedinečný prvek a můžu ho jedině doporučit. Po stisknutí F2 se aktivuje speciální „soukromý“ filtr, který deaktivuje čitelnost displeje ze stran, takže vám nikdo nemůže koukat přes rameno a „ukrást“ vaše soukromé informace. K něčemu podobnému se občas využívají nasazovací filtry třeba v bankách, ale rozhodně to není praktická věc, tím spíš u laptopu, resp. konvertiblu, a HP na to vyzrálo doslova bezkonkurenčně.

Varianta FHD displeje s filtrem má navíc i lepší parametry než „základní“ FHD. Její maximální jas je až 700 nitů a frekvence 120 Hz (oproti 400 nitům a 60 Hz). HP díky němu hovoří o tomhle PC jako o prvním venku čitelném byznysovém konvertiblu.

Recenze: HP EliteBook x360 1030 G3

Klávesnice a touchpad

HP používá čtvercové klávesy ve stylu chiclet a podle všech udávaných parametrů by se mělo jednat o velmi dobrou klávesnici. Hloubka stisku kláves činí slušných 1,5 mm a zároveň je dost tichá, což je u mě vždycky velké plus, protože píšu dost nahlas.

Paradoxně však byla klávesnice jednou z mála věcí, které mě u tohohle počítače příliš neoslovily. Na můj vkus byla až moc tuhá. Resp. ze začátku se mi zdála pohodlná, ale když jsem na ní začal psát rychleji, vynechávala některá písmenka. Zkoušel jsem měnit rychlost psaní, ale neskamarádili jsme se.

Skleněný touchpad, resp. clickpad se zabudovanými tlačítky jsem si ale chválil. Vzhledem k rozměrům počítače je větší, než bych čekal, navíc je příjemně hladký, není přehnaně citlivý, ale ani necitlivý. Při používání EliteBooku mi myš vlastně vůbec nechyběla.

Recenze: HP EliteBook x360 1030 G3

Zabezpečení, WorkWise a PhoneWise

Už jsme mluvili o filtru Sure View, který je jakousi výkladní skříní HP, pokud jde o zabezpečení. Jenže máme v rukou byznysový počítač, takže bezpečnostních prvků je tady podstatně více. HP Sure Start porovnává při spouštění BIOS s originální kopií. Pokud je BIOS jakkoliv poškozený, počítač ho touto kopií nahradí. HP tuto funkci nazývá BIOSem se schopností samoopravy.

Dále je tu třeba HP Sure Click, který chrání uživatele proti hrozbám na internetu tak, že spouští webový obsah ve virtuálním stroji. A jsou tu taky funkce jako Sure Run, Sure Recover a další. Za zmínku určitě stojí i běžnější funkce, jako je čtečka otisků prstů nebo IR kamera pro Windows Hello. Ty samozřejmě nejsou devízou HP, ale líbí se mi, když má člověk u zařízení více možností biometrického ověřování. Jestli HP u svých EliteBooků na něčem nešetřilo, je to právě zabezpečení.

Tady bych rád zmínil WorkWise, což je jedna z mých oblíbených funkcí od HP. Je to v podstatě mobilní aplikace propojující PC s vaším telefonem. Ta vám zasílá oznámení, například pokud někdo s vaším počítačem nějak manipuloval nebo pokud na něm vyskočí varování atd. Notifikaci dostanete třeba i v případě, že jste odešli od zamčeného PC a někdo jenom zavře víko. Přes aplikaci pak taky můžete instalovat ovladače tiskáren atd. Hlavní nevýhoda tak je pouze fakt, že je dostupná pouze pro Android.

Potom je tu jakási zrcadlová verze s názvem PhoneWise. Ta umožňuje například posílat a přijímat SMS zprávy prostřednictvím počítače a musím říct, že je to ve své třídě jedna z nejlepších, s jakými jsem se zatím setkal. Můžete do ní dokonce uložit PIN k vašemu telefonu, takže ho dokáže sama vzbudit, zapnout aplikaci pro psaní zpráv, odeslat zprávu a telefon znovu uspat. Jen opět platí, že iOS má podstatně více omezení než Android.

Recenze: HP EliteBook x360 1030 G3

Výkon a výdrž na baterii

V testovaném kusu byl procesor Intel Core i7-8550U s integrovanou grafikou, tedy zkrátka to, co by člověk v konvertibilním ultrabooku čekal. Většinu času je výkon vynikající, takže vás nenapadne, že by někdy bylo potřeba víc. Procesor utáhne jakoukoliv práci, dokonce zvládne i editaci videa, a s přimhouřenýma očima dokonce i nějakou tu hru, ale bez samostatné grafiky nečekejte zázraky. Na tyhle věci ale tenhle počítač stejně není dělaný. Všiml jsem si akorát jedné věci, a sice že EliteBooky se občas umí trošičku zadrhávat. Není to nic hrozného, ale možná se toho v počítači se všemi funkcemi děje prostě příliš mnoho, až se někdy trochu zakucká a vy tak musíte o něco déle čekat na přihlášení apod.

Výkon jsem prověřil i pomocí kombinace PCMark testů. EliteBook si nevedl vůbec špatně u běžných úkolů jako video chatu, prohlížení webu, občasného hraní apod. Překvapivě dobře zvládl i testy náročnější na grafiku, jako je pokročilá editace videa, náročnější hraní atd., a to i bez samostatné GPU. Jestli ale někde opravdu zazářil, byly to testy produktivity a pracovních úkolů. Logicky. Jen na okraj zmíním, že digitální pero je po uživatelské stránce taky skvělá věc, která funguje téměř bez zpoždění.

Pochválit mohu i výdrž na baterii. HP EliteBook x360 1030 G3 s vámi vydrží bez problémů celý pracovní den a ještě vám něco zbude. Nedělal jsem klasické „laboratorní“ testy výdrže baterie a raději jsem měřil, kolik zvládne při běžném používání. V jiných recenzích proto můžete narazit na jiné hodnoty, ale osobně si troufám říct, že tenhle stroj se běžnému uživateli vybije zhruba po 10 hodinách.

Závěr

Řada počítačů HP EliteBook patří určitě mezi nejlepší komerční PC na trhu. HP vkládá více úsilí do vývoje zabezpečení a dalších byznysových funkcí než většina ostatních společností. Když celý test shrnu, mohu jednoznačně prohlásit, že HP EliteBook x360 1030 G3 je ve většině ohledů vynikající PC se spoustou jedinečných funkcí. V podstatě jedinou výtku mám k výjimečným drobným výkonnostním škobrtnutím, ale ta určitě nepřeváží celkový skvělý dojem, který ze zařízení mám.

 

Verdikt: 9/10

+ Zabezpečení, zvuk, výdrž na baterii, design a portové vybavení

- Příležitostné zadrhávání výkonu

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Recenze: HP EliteBook x360 1030 G3


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.