Přeposlat Procesor a vše co byste o něm měli vědět

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Procesor a vše co byste o něm měli vědět

10.07.2007 | Jan Güttler | Ostatní články | Komentářů: 1 |

Se slovem procesor nebo mikroprocesor se jistě setkal každý. Ne ale všichni vědí to, co se můžete dočíst v tomto článku. Lidé pořizující si nový osobní počítač nebo notebook často ani netuší, jak důležitý je tento hardware a jaká je jeho cena.

Se slovem procesor nebo mikroprocesor se jistě setkal každý. Ne ale všichni vědí to, co se můžete dočíst v tomto článku. Lidé pořizující si nový osobní počítač nebo notebook často ani netuší, jak důležitý je tento hardware a jaká je jeho cena. Nechcete-li naletět obchodníkům, přečtěte si následující řádky. Budete se lépe orientovat v problematice a nikdo vás neošálí.

Procesor a vše co byste o něm měli vědět

Procesor, někdy zvaný zkráceně CPU (Central Processing Unit), je jedna z nejdůležitějších součástek počítače, hardware. Jeho funkcí je řízení běhu programů a zpracování jejich instrukcí. Tím řídí celý systém. Nejdůležitějším parametrem, který určuje výkon procesoru, je taktovací frekvence. Ta se dnes udává především v GHz (giga-hertz). Nejznámější společnosti vyrábějící procesory a ovládající 99% trhu jsou Intel a AMD (Advanced Micro Devices). Tito výrobci nabízí především procesory o frekvenci (kmitočtu) 1,6 až 3,5GHz. Na trhu však naleznete i méně výkonné procesory o nižších frekvencích, které se mohou pohybovat pod 1GHz, čili ve stovkách MHz (mega-hertz). Jenom pro informaci, 1GHz je roven 1024MHz. Druhým a v dnešní době již dost důležitým parametrem je takzvaná L2 cache nebo-li vyrovnávací paměť druhé úrovně. Co to vlastně je? Vyrovnávací paměť je jakýsi most mezi rychlým procesorem a pomalejší pamětí počítače. Obecně platí, stejně jako u frekvence, že čím více, tím lépe. L2 cache má dnes velikosti od 256KB až po 8MB. Docela velká paměť je již od jednoho megabajtu.

Procesor a vše co byste o něm měli vědět

Minulost procesorů je sama o sobě velice zajímavá, ale vzhledem k tomu, že se bavíme o současnosti, odkážu vás (v případě vašeho zájmu) na stránky nějaké online encyklopedie. Výběr je na vás. Nemálo důležitou vlastností procesoru je jeho spotřeba. Nové mikroprocesory jsou stále více efektivnější ve využívání energie, kterou spotřebovávají, a tak se můžeme těšit nižší spotřebě, běžně do 100W (64W, 84W, 96W, záleží na typu procesoru). Dnešní procesory se obvykle dělí podle patic, kterým se také říká socket. Tyto patice naleznete na základní desce (motherboard). Jaký socket deska má, určuje, jakým procesorem bude osazena. Patice se označují často podle počtu pinů nebo kódovým označením. Dnes jsou na trhu pro běžného uživatele dostupné základní desky se socketem 479 (Intel), 939 (AMD), 775 (Intel), 754 (AMD), AM2 (AMD). Na výkon procesoru má vliv i frekvence sběrnice, takzvaná FSB (Front Side Bus), kterou komunikuje procesor se zbytkem počítače prostřednictvím takzvaného chipsetu. V neposlední řadě je zde trend v navyšování počtu jader v jednom procesoru, což znamená zvýšení výkonu. Dnes na pultech obchodů naleznete kromě jedno jádrových procesorů i dvou a čtyř jádrové. Bohužel u více jader je trochu problém při výrobě kvůli komunikaci mezi těmito jádry, a tak se budeme muset prozatím spokojit s již zmíněnými procesory (2 a 4 jádra), které jsou optimalizované a jsou výkonnější než jedno jádrové procesory. Ve vývoji jsou i více než čtyř jádrové, ale na ty si budeme muset počkat.

Procesor a vše co byste o něm měli vědět

Každá miniaturizace má svoje hranice, stejně tomu tak bude i s výrobou procesorů nanometrovou (nm) technologií. Ta určuje především frekvenci procesoru a také spotřebu. Dnešní procesory jsou vyráběny 90nm, 65nm, od podzimu tohoto roku 45nm technologií. Naštěstí zde jsou již nápady jako navyšování L2 cache, zvyšování počtu jader, a další nápady pro zvýšení výkonu procesoru. Ve vývoji jsou samozřejmě i jiné technologické postupy výroby mikroprocesorů, ale ještě nedošly do stádia, kdy by se o nich dalo vážněji hovořit. Jsem zvědavý, čím nás budoucnost překvapí.

Procesor a vše co byste o něm měli vědět

Každý procesor při své činnosti spotřebovává elektrickou energii a tím vzniká jako odpadní produkt teplo. Proto je nutno tento procesor chladit. Jednotlivé chladiče k jednotlivým procesorům můžete zakoupit v jakékoli prodejně s výpočetní technikou. Často mají v názvu číslo socketu, který podporují. Kdo si věří a umí to s počítači, má možnost procesor také přetaktovat (anglicky overlock). Přetaktování znamená navýšení reálné frekvence oproti původní. V těch nejlepších případech se dá hovořit o zvýšení výkonu až o 30% (pro tyto účely doporučuji CPU Intel Core 2 Duo). Přetaktování, hlavně u více jádrových procesorů, není zrovna jednoduchou záležitostí. Mohlo by se stát, že byste procesor spálili. A řekněte mi, kdo má dnes na vyhození pár tisíc korun? Asi ne mnoho z nás. Nezbytně nutné informace se dočtete v odborné literatuře.

Procesor a vše co byste o něm měli vědět

Věřím, že tato recenze na procesory a vše co byste o nich měli vědět, byla při čtení záživná a pomohla vám rozšířit si obzor znalostí. Na závěr bych rád dodal, že u procesorů platí pravidlo „vyšší výkon za vyšší cenu“. Ale s tím výkonem se to nemusí zas tak přehánět. Osobně doporučuji procesory Intel Core 2 Duo (Quad) od frekvence 2GHz a výše a také nové dvou jádrové procesory AMD X2 opět od 2GHz a výše.

Procesor a vše co byste o něm měli vědět

Procesor a vše co byste o něm měli vědět

Procesor a vše co byste o něm měli vědět

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 16

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Procesor a vše co byste o něm měli vědět


počet příspěvků: 1

xxx

30.08.2010 v 21:15

1GHz=1000MHz a ne 1024!!! :-D přepočet s 1024 platí jenom u dat(bajtů)

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.