Přeposlat Budoucnost bez kabelů?

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Budoucnost bez kabelů?

09.10.2009 | Michal Fokt | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Jedním z hojně diskutovaných témat poslední doby je bezesporu bezdrátové nabíjení notebooků. Výrobci sice vyvíjejí hned několik různých technologických koncepcí, z nichž má ovšem každá své klady i zápory. V dnešním článku si je postupně představíme.

Jedním z klíčových trendů posledních let v oblasti výpočetní techniky je bezesporu „bezdrátovost“. Již jsme si zvykli na bezdrátové myši, klávesnice či jiná periferní zařízení, nyní však zejména u notebooků začíná čím dál reálnějších obrysů nabývat vize odstřižení i toho posledního omezení mobility v podobě napájecího kabelu. Bezdrátové nabíjení je v současnosti hojně diskutovaným tématem, pokud ale sníte o absolutní volnosti pohybu s notebookem během nabíjení, budete asi trochu zklamáni – velcí výrobci notebooků sice vyvíjejí hned několik různých technologických koncepcí, z nichž má ovšem každá své klady i zápory. V dnešním článku si je postupně jednu po druhé představíme.

Budoucnost bez kabelů?

Elektromagnetická indukce made in Dell

Nedávno představený notebook Dell Latitude Z600 na sebe strhl pozornost zejména možností volitelného bezdrátového dobíjení, realizovaného technologií elektromagnetické indukce. Tento způsob sice vyžaduje pouhé odložení notebooku na dobíjecí stanici, zde však musí zařízení také zůstat během celého procesoru nabíjení. Přínos indukčního dobíjení oproti zapojení klasického napájecího adaptéru nebo zacvaknutí notebooku do dokovací stanice si tak musí každý uživatel zhodnotit sám, přesto se jedná o zajímavou změnu, která snad předznamená příchod obdobných technologií s kýženou volností pohybu zařízení i během nabíjení.

Budoucnost bez kabelů?

Na jakém principu vlastně tato koncepce funguje? Základními stavebními kameny jsou dvě oddělené cívky - jedna je umístěna v dobíjecí stanici a druhá v cílovém zařízení. Nevýhodou je nutnost umístit obě části tohoto soukolí poměrně blízko sebe, v tomto případě na podložku, což přirozeně eliminuje zmíněnou možnost volného pohybu s notebookem při dobíjení. Naproti tomu pozitivní stranu mince představuje snadná aplikace v jakémkoli zařízení, kterou umožňuje malá tloušťka destičky s cívkou, kterou je možné umístit i do velmi tenkých přístrojů, jako jsou právě notebooky, ale také mobilní přehrávače nebo též elektrické zubní kartáčky, kde se tato technologie používá už delší dobu. Účinnost indukčního nabíjení se může různit podle podmínek a způsobu implementace, obecně by se měla pohybovat okolo 70 %. Samotná představa bezdrátového přenosu energie ovšem není žádnou horkou novinkou, jak by se mohlo na první pohled zdát. Poprvé ji totiž představil Nikola Tesla před více než 100 lety.

Bezdrátové pohodlí od Intelu

Výrazně mobilnější způsob bezdrátového dobíjení představil Intel, jehož technologie nazvaná Wireless Resonant Energy Link (WREL) umožní uživatelům skutečně volný pohyb s nabíjeným zařízením, i když prozatím ovšem jen v omezené vzdálenosti. Přenos energie je zde realizován pomocí elektromagnetické rezonance, kdy je na jedné straně opět vysílač a na druhé stojí koncové zařízení coby přijímač, přičemž oba objekty jsou vzájemně naladěny na stejnou úroveň rezonance. Ostatní předměty tudíž nepřijímají žádnou energii, takže by „cestou“ nemělo docházet k žádným energetickým únikům. Technologie WREL je stále ve stádiu vývoje, takže se jejího nasazení do sériové výroby v blízké budoucnosti s největší pravděpodobností ještě nedočkáme. K vidění byla poprvé na loňské konferenci Intel Developer Forum, kde experti Intelu s její pomocí rozsvítili 60W žárovku.

Budoucnost bez kabelů?

Sony rovněž bezdrátově

Jako zatím poslední se vlastní technologií bezdrátového napájení pochlubila také společnost Sony, v jejímž podání lze zvládnout přenos 60W na vzdálenost 50 cm. Základem je využití magnetické rezonance, kdy je v hlavním zdroji umístěna cívka, vytvářející při napájení magnetické pole. V napájeném zařízení se rovněž nachází cívka, která je indukována vytvořeným magnetickým polem, čímž je přenos úspěšně dokončen. Nutnou podmínkou je ovšem stejná frekvence, na níž musí pracovat zdrojové i koncové zařízení, aby byl přenos úspěšný. Princip je tedy na první pohled obdobný jako u technologie WREL, přičemž standardní přenosovou vzdálenost 50 cm lze prodloužit pomocí dodatečné pasivní jednotky, umístěné mezi oběma zařízeními, na 80 cm při zachování účinnosti přenosu 80 %. Jak je vidět na doprovodné fotografii, spočívala názorná demonstrace technologie Sony v bezdrátovém napájení televizoru s úhlopříčkou 22 palců.

Budoucnost bez kabelů?

Vyhlídky do budoucna

Ze snahy výrobců je vidět, že s nasazením "opravdového" bezdrátového napájení přístrojů v budoucnosti skutečně kalkulují, ovšem vzhledem k tomu, že tyto technologie jsou stále ještě ve fázi vývoje, zůstává otázkou, kdy se s některou z nich setkáme v koncových zařízeních. Od představení palivových článků již také uběhla dlouhá doba, a bohužel jsme se stále nedočkali dokončení jejich vývoje a následného komerčního nasazení.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 2

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Budoucnost bez kabelů?


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.