Přeposlat Firemní data mohou unikat i přes sociální sítě

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Firemní data mohou unikat i přes sociální sítě

26.06.2012 | ESET software spol. s r.o. | Zajímavosti | Komentářů: 1 |

Sociální sítě mohou být pro firmu skvělým marketingovým a komunikačním kanálem. Stejně tak z ní ale mohou unikat stěžejní nebo důvěrná data. Vaši zaměstnanci by v pracovní době neměli místo produktivní činnosti vysedávat u Facebooku a potřebují-li sociální sítě k práci, stojí za to stanovit si pro jejich používání vlastní pravidla.

Firemní data mohou unikat i přes sociální sítě

Existuje celá řada důvodů, proč lidé používají sociální sítě i v práci. Kromě odreagování při čtení aktuálních novinek, které pomáhá načerpat síly na další produktivně strávený čas, jsou pracovním nástrojem pro marketingováa PR oddělení. Zároveň na nich vaši zaměstnanci mohou komunikovat mezi sebou, posílat si pracovní soubory nebo projednávat témata, která se hodí spíše do uzavřené zasedací místnosti.

Narozdíl od oficiální firemní komunikace nemáte jako nadřízený nad tím, co vaši pracovníci zveřejňují na sociálních sítích, žádnou kontrolu. Zatímco například za obsah oficiálního webu zodpovídají konkrétní osoby, na Facebooku nebo Twitteru si může každý napsat cokoli a jejich příspěvek si posléze žije vlastním životem. A co jednou zveřejníte, zůstane na webu, jak známo, prakticky navždy.

Firemní data mohou unikat i přes sociální sítě

Bohužel, dalším negativem je, že ochrana soukromí u těchto webových služeb rozhodně není optimální. Hackeři nedávno ukradli z jedné ze tří nejrozšířenějších sociálních sítí LinkedIn přes šest milionů hesel. Odborníci na počítačovou bezpečnost předpokládají, že tento incident může být do budoucna jen jedním z mnoha. A potenciální zodpovědnost služby? Ta zaniká při vašem odsouhlasení registračních podmínek.

Abyste minimalizovali riziko nechtěného úniku firemního know-how nebo důležitých dat, měli byste na tato nebezpečí vaše zaměstnance upozornit formou školení. Stejně tak by základní zásady používání sociálních sítí měly být součástí firemních směrnic. Zaměstnanci by si díky nim měli uvědomit, že pracovní život na sociálních sítích je tabu. A to včetně interní komunikace, která by se měla odbývat v rámci standardních komunikačních kanálů.

Firemní data mohou unikat i přes sociální sítě

Jednu z možností, jak dostat používání sociálních sítí ve firmě pod kontrolu, přináší společnost ESET. Ta vydává novou generaci svých bezpečnostních produktů pro firemní segment - ESET Endpoint Antivirus a ESET EndpointSecurity s funkcí Web Control, s jejíž pomocí můžete určité části zaměstnanců používání sociálních sítí aspoň v pracovní době úplně zakázat.

Firemní data mohou unikat i přes sociální sítě

Tato funkce omezuje přístup k webovým stránkám podle kategorie a umožňuje správcům definovat pravidla pro skupiny uživatelů v souladu s podnikovými předpisy. Omezuje a monitoruje navštívené webové stránky na základě mnoha kategorií (hry, sociální sítě, nakupování a další). Správce se může rozhodnout blokovat stránky nadměrně zatěžující datový provoz a zachovat tak plynulost síťového připojení spolu s dodržování vnitřních předpisů firmy.

Autor: Pavel Hrdina

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 1

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Firemní data mohou unikat i přes sociální sítě


počet příspěvků: 1

Hana

20.12.2016 v 07:20

Dobrý den, já vřele doporučuji ochranu dat o https://www.safetica.cz/co-safetica-umi/ochrana-dat. Je to spolehlivý a přehledný produkt.

Odpovědět

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.