Přeposlat Nový virus tvářící se jako faxová zpráva čerstvě působí i v Česku

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Nový virus tvářící se jako faxová zpráva čerstvě působí i v Česku

09.02.2015 | Tisková zpráva | Technologie | Komentářů: 0 |

Ve včerejších odpoledních hodinách služba Virusfree společnosti Excello zachytila první vlnu nových virů tvářících se jako faxová zpráva. Útočnici tradičně využívají toho, že samotný útočný kód je skrytý v ZIP souboru, v tomto případě dokonce je zipováno dvakrát.

Nový virus tvářící se jako faxová zpráva čerstvě působí i v Česku

Virus tvářící se jako faxová zpráva dnes v odpoledních hodinách zachytily systémy společnosti Excello. Nejde přitom o žádnou malou nenápadnou vlnu, během první hodiny bylo zablokováno přes 100 tisíc e-mailů a útok pokračuje tempem zhruba 20 virů přicházejících každou vteřinu.

Útočnící se snaží příjemce zmást tím, že zpráva se vydává za fax, který příjemce najde v příloze – tou je ale dvakrát zipovaný .SCR (šetřič obrazovky) soubor, který po spuštění ve Windows začne páchat odpovídající škodu. Tradičně platí, že antivirové systémy podobný útok v takto ranném stádiu neumí zachytit – důvodem je potřeba, aby antivirový program byl naučen vzorkem viru a aktualizována databáze.

Jak si se vzorkem poradí antivirové systémy, můžete sledovat na vzorku poskytnutém analýze ve službě VirusTotal.  Zhruba dvě hodiny po detekci prvního mailu s virem je vzorek detekován jako virus prozatím pouze ve čtyřech antivirových systémech.

Virové i phishingové útoky v e-mailech jsou dnes poměrně běžné, jejich tvůrci se zpravidla spoléhají buď na sociální inženýrství, nebo nepozornost uživatelů ve spojení s neaktuálními virovými databázemi. Může se jim podařit infikovat značné množství počítačů, byť v tomto konkrétním případě může být útok méně úspěšný v českém prostředí – někteří uživatelé mohou pojmout podezření díky angličtině a nijak necílenému provedení.

Právě v takovýchto případech se ukazují výhody systémů, které chrání uživatele na úrovní poštovních serverů a dokáží podobné útoky zastavit ještě dříve, než se dostanou přímo k uživateli. Excello právě takovéto řešení poskytuje řadě českých společností, včetně významných mailových poskytovatelů. Služba Virusfree kombinuje antivirovou i antispamovou ochranu.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Nový virus tvářící se jako faxová zpráva čerstvě působí i v Česku


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.