Přeposlat ASUS ROG G752VS: Možná první vlaštovka s novou grafikou GTX 1070

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

ASUS ROG G752VS: Možná první vlaštovka s novou grafikou GTX 1070

21.07.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost NVIDIA pokračuje v uvádění nové generace grafických karet postavených na architektuře Pascal a na novinky se můžou těšit i příznivci herních notebooků. Mluví se o tom, že první notebook s novou grafikou Pascal pošle do prodeje ASUS.

ASUS ROG G752VS: Možná první vlaštovka s novou grafikou GTX 1070

Uvádění nové generace grafik je v plném proudu jak u společnosti NVIDIA, tak u konkurenčního AMD a nutno podotknout, že na nové generace čekali zástupy hráčů s nadšením. Hlavním znakem nových grafických karet u obou výrobců je přechod na lepší výrobní proces, kdy NVIDIA vyrábí své grafiky Pascal 16nm výrobním procesem a AMD 14nm výrobním procesem (obojí FinFET). Prozatím má lépe nakročeno NVIDIA, která už má na trhu trojici výkonných čipů GTX 1060, 1070 a 1080 v referenčních i nereferenčních designech. AMD je trochu pozadu a dostupná je prozatím pouze jedna grafická karta, a to Radeon RX 480 v referenčním provedení, nicméně reference jsou na cestě. Dnes ale nebudeme řešit desktopové grafiky, nýbrž jejich mobilní sourozence, kterých se nová generace a přechod na 14/16nm pochopitelně také týká. Řeč bude o notebooku ASUS ROG G752VS, který údajně jako první nabídne grafickou kartu nové generace, a to konkrétně čip GTX 1070. V dřívějších dobách značila NVIDIA své mobilní grafiky jednoduchým a všeříkajícím přídomkem M (například GTX 9xxM), nicméně to s příchodem nové generace s největší pravděpodobností skončí a NVIDIA vlastně skončí i s mobilními grafikami jako takovými.

ASUS ROG G752VS: Možná první vlaštovka s novou grafikou GTX 1070

Už to nebudou samostatné čipy s rozdílnými parametry, NVIDIA zkrátka vezme grafiky určené pro desktop, sníží jim napětí a takty (a tím pádem i energetickou náročnost a mírně samozřejmě i výkon) a výrobci je osadí do notebooků. Všechny klíčové parametry zůstanou stejné, jako u verzí pro desktop. Výkonnostní nárůst v mobilní sféře by tak měl být opravdu značný a pro výrobce klasických herních strojů pravděpodobně nebude problém všechen ten výkon uchladit. Nová generace Pascal je po stránce efektivity opravdu výborná (proti už tak poměrně úsporné architektuře Maxwell), takže bychom se mohli dočkat vskutku zajímavých herních strojů s výkonem podobným, jako mají výkonné herní desktopy. První informace o notebooku G752VS s novou grafickou kartou GTX 1070 jsou prozatím pouze nepotvrzené spekulace, nicméně vypadají vcelku věrohodně, takže se jim dá i věřit. Mělo by se víceméně jednat o vylepšený model G752VT se stejným designem a většinou komponent, přičemž grafiku nahradí právě zmiňovaná GTX 1070 s vlastní pamětí 8 GB GDDR5.

ASUS ROG G752VS: Možná první vlaštovka s novou grafikou GTX 1070

Displej bude mít úhlopříčku 17.3 palce a na výběr by mělo být buď klasické fullHD (1920 x 1080 pixelů), nebo vyšší UHD rozlišení čítající 3840 x 2160 pixelů při poměru stran 16:9. Samozřejmostí pak bude IPS panel a mluví se i o 100% pokrytí spektra AdobeRGB a podpoře technologie NVIDIA G-Sync. Procesor je víceméně jasný a dá se takřka s jistotou čekat, že tento notebook bude pohánět velmi výkonný čip Intel Core i7-6700HQ. Tento čtyřjádrový procesor pracuje na taktech 2.6 až 3.5 GHz a jedná se o takový tradiční pohon dražších a vybavenějších herních notebooků. Intel ho vyrábí 14nm výrobním procesem a navíc podporuje technologii Hyper-Threading, takže je to virtuální osmijádro. Grafiku GTX 1070 tak určitě nebude mít problém ,,nakrmit“. Operační paměť bude rozšiřitelná až na 64 GB RAM DDR4 a pro data budou k dispozici různé kombinace klasického HDD a rychlých SSD disků. Konektivní výbava by měla zahrnovat čtveřici portů USB 3.0, jeden nový port USB 3.1 (s rozhraním Thunderbolt 3), HDMI konektor a samozřejmě nebudou scházet ani audio konektory a WiFi přijímač, respektive Bluetooth adaptér.

ASUS ROG G752VS: Možná první vlaštovka s novou grafikou GTX 1070

Dále se mluví o tom, že tento notebook by měl vážit přes 4 kg (konkrétně 4.23 kg) a výška jeho těla by se měla pohybovat okolo 48 mm. To je více, než u modelu G752VT (4.04 kg a 43 mm), ze kterého by měla novinka vycházet, nicméně nárůst hmotnosti i výšky těla by se dal zdůvodnit například přepracovaným chlazením s vyšší účinností nebo větší baterií. Velkou neznámou je pak samozřejmě výkon GTX 1070 ve verzi se sníženými takty a je otázkou, o kolik bude nižší, než v desktopové variantě. Pokud by pokles výkonu nebyl nijak dramatický, jednalo by se o vskutku výkonné herní železo i pro náročné hráče se schopností obstát se ctí i ve vyšším, než fullHD rozlišení. Podle prvních informací by se měl tento nový notebook dostat do prodeje někdy v polovině srpna tohoto roku, a i když jsou ceny pochopitelně neznámé, první odhady poukazují na cenovku okolo 2000 eur (cca 54 000 Kč bez DPH). To je opravdu hodně, nicméně na vyvrácení nebo potvrzení si budeme muset počkat, a pokud bude výkon znatelně vyšší, než v případě starší top grafiky GTX 980M, cena by mohla být adekvátní nárůstu výkonu.

ASUS ROG G752VS: Možná první vlaštovka s novou grafikou GTX 1070

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku ASUS ROG G752VS: Možná první vlaštovka s novou grafikou GTX 1070


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.