Přeposlat NVIDIA Pascal pro notebooky je oficiální: Výkon na úrovni desktopu a velmi dobrá efektivita

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

NVIDIA Pascal pro notebooky je oficiální: Výkon na úrovni desktopu a velmi dobrá efektivita

18.08.2016 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenze | Komentářů: 0 |

Společnost NVIDIA oficiálně vypustila do světa své nové mobilní grafické karty postavené na 14nm architektuře Pascal. Příznivci hraní na noteboocích se tedy mají na co těšit, protože výkonnostní nárůst proti předchozí generaci Maxwell je opravdu značný.

NVIDIA Pascal pro notebooky je oficiální: Výkon na úrovni desktopu a velmi dobrá efektivita

V poslední době se výkonnostní rozdíly mezi mobilními a desktopovými grafikami čím dál víc zmenšují a NVIDIA se svou novou architekturou Pascal ukázala, že je jde prakticky úplně smazat. V dřívějších dobách platilo, že mobilní grafická karta je podstatně méně výkonná, než její desktopový ekvivalent se stejným označením, ale to se s příchodem nového výrobního procesoru zásadně mění. Už u minulé generace laptopových karet postavených na architektuře Maxwell NVIDIA ukázala, že efektivita se zlepšuje mílovými kroky a že lze držet krok s výkony desktopu. U posledních karet postavených na této architektuře NVIDIA pomalu upouštěla od svého tradičního značení s přídomkem M, které v minulosti odlišovalo mobilní grafiku od té určené pro desktop (např. GTX 960M vs. GTX 960). U nových karet Pascal už toto označení schází úplně a mobilní verze se zkrátka jmenují úplně stejně, jako ty určené do klasických desktopů. Je to logické, ony mají ty mobilní čipy víceméně úplně stejný výkon a takřka totožné specifikace, takže proč toho nevyužít. V časech architektury Fermi a Kepler si určitě nikdo nedokázal představit prakticky plnohodnotný desktopový čip v útrobách notebooku, protože by ho vzhledem k vysoké energetické náročnosti a velké produkci odpadního tepla zkrátka upekl zaživa.

NVIDIA Pascal pro notebooky je oficiální: Výkon na úrovni desktopu a velmi dobrá efektivita

Dnes už je ale všechno jinak a nová generace karet NVIDIA vyráběná na 16nm výrobním procesu je natolik efektivní, že může jít bez větších obtíží a nějakých zásadních úprav i do šasi herního notebooků. Nemůžeme samozřejmě čekat tenké ultrabooky s grafikou GTX 1080, ale do klasických DTR, která mají rozměrné šasi a dobře řešené chlazení, se tento velmi výkonný čip hodí skvěle. Nové čipy jsou tři, a to konkrétně GTX 1060, GTX 1070 a GTX 1080, takže tato nabídka přesně kopíruje současný stav NVIDIE na poli desktopu, kde bojuje také s touto trojicí grafických karet. I nejníže položená novinka, tedy GTX 1060, svým výkonem překonává minulý high-end v podobě grafiky GTX 980M, takže výkonnostní nárůst je opravdu výrazný. Jak jsme se již zmínili, všechny tři grafiky mají ve verzích pro notebooky víceméně stejné specifikace, jako pro stolní počítače, takže GTX 1060 je postavena na jádru GP106 a dvojice výkonnějších modelů GTX 1070 a 1080 disponuje jádrem GP104. Velikost sběrnice je pochopitelně také stejná a čítá 192-bit u GTX 1060, respektive  256-bit u GTX 1070 a 1080.

NVIDIA Pascal pro notebooky je oficiální: Výkon na úrovni desktopu a velmi dobrá efektivita

Jádra mobilních verzí běží na nepatrně nižší frekvenci, nicméně to platí pouze pro dvojici GTX 1060 a 1070 a maximální frekvence u top verze 1080 je stejná jak u mobilní, tak u desktopové verze (1733 MHz). Co se týče pamětí, tak nejlépe na tom bude samozřejmě nejdražší čip GTX 1080, který nabídne 8 GB GDDR5X s frekvencí až 10000 MHz. Stejnou kapacitu má i GTX 1070, ale zde výrobce použil pomalejší paměti GDDR5 s maximální frekvencí 8008 MHz. Nejníže položený čip GTX 1060 pak nabídne 6 GB GDDR5 běžící na stejné maximální frekvenci 8008 MHz. Energetická náročnost této trojice nových grafik je v porovnání s předchozími čipy Maxwell velmi zajímavá, přičemž nejvýkonnější verze GTX 1080 má stejné TDP, jako GTX 980 a přitom nabídne podstatně vyšší výkon. Střední čip GTX 1070 má pouze nepatrně vyšší TDP, než mobilní GTX 980M a GTX 1060 je při skvělém výkonu podstatně méně energeticky náročná, než předchozí GTX 970M. První testy hovoří o výkonnostním nárůstu proti předchozím grafikám Maxwell v rozsahu 50 až 80 %, což vypadá opravdu skvěle a je velmi potěšující, že si hráči na noteboocích budou moct užít stejnou kvalitu hraní, jako na desktopu.

NVIDIA Pascal pro notebooky je oficiální: Výkon na úrovni desktopu a velmi dobrá efektivita

Ihned po představení nových mobilních grafik se vyrojila řada výrobců se svými novými herními notebooky, ale na ně se podíváme až později. NVIDIA je na poli dedikovaných grafických karet pro notebooky již několik let poměrně dominantní a má neotřesitelnou pozici jasné jedničky, což se bohužel s největší pravděpodobností jen tak nezmění. Konkurenční AMD prozatím nemá na čipy GTX 1070 a 1080 žádnou odpověď a jediné, co AMD v oblasti notebooků kutí, je mobilní verze Radeonu RX 480. Ten bude ale soupeřit maximálně s GTX 1060, takže GTX 1070 a 1080 budou stát na vrcholu osamoceně. To ale znamená, že si NVIDIA nechá za takto vysoký výkon pořádně zaplatit a dá se čekat, že čip GTX 1080 bude pouze v těch nejdražších noteboocích dneška a GTX 1070 také nebude zrovna láce. Notebooky s GTX 1060 pak budou samozřejmě nejlevnější, ale určitě nelze čekat ceny jako u předchozí generace Maxwell, kdy se daly koupit notebooky s GTX 960M za vcelku solidní ceny okolo 25 000 Kč s daní. U modelů s GTX 1060 očekáváme cenovky začínající na částce okolo 40 000 Kč s DPH.

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 0

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku NVIDIA Pascal pro notebooky je oficiální: Výkon na úrovni desktopu a velmi dobrá efektivita


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.