Přeposlat Každý školák v Uruguayi už má svůj laptop

 

Sdílení článku na sociálních a jiných sítích

Rádi byste se podělili o tento článek s ostatními? Kliknutím na ikonky níže ho můžete sdílet na dané síti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Každý školák v Uruguayi už má svůj laptop

20.10.2009 | Michal Fokt | Ostatní články | Komentářů: 0 |

Uruguay se před několika dny stala první zemí, kde má každý žák základní školy svůj školní laptop. Postaral se o to rozvojový program OLPC (One laptop per child) a jím distribuovaný model OLPC XO, určený především pro rozvojové země třetího světa.

Uruguay se před několika dny stala první zemí, kde má každý žák základní školy svůj školní laptop. Postaral se o to rozvojový program OLPC (One laptop per child) a jím distribuovaný model OLPC XO, určený především pro rozvojové země třetího světa.

Každý školák v Uruguayi už má svůj laptop

Program americké asociace OLPC (One Laptop Per Child, tedy Jeden Laptop pro každé dítě) si klade za cíl podpořit rozšíření počítačů pro vzdělávací účely do rozvojových zemí, a k tomuto účelu byl před dvěma lety vyvinut nízkonákladový laptop s označením OLPC XO. Původně se počítalo, že jeho cena se bude pohybovat pod 100 dolary, nakonec je však ve většině jednotlivých zemí, kde je distribuován, přibližně dvojnásobně dražší. Například v Uruguayi stálo jeho zavedení do škol včetně příslušenství, internetového připojení a proškolení učitelů zhruba 260 dolarů na dítě, přesto se však právě Uruguay stala první z adresátských zemí, kde se podařilo zásobit tímto modelem skutečně každého žáka základních škol. Poslední přístroje předal dětem na jedné ze základních škol v Montevideu prezident země Tabare Vazquez osobně. Vzdělávací projekt zatížil méně 5% rozpočtu tamního ministerstva školství a je odhadováno, že až 70% dětí, které laptop dostaly, nemá doma vlastní počítač.

Každý školák v Uruguayi už má svůj laptop

Projektu americké nadace byla od roku 2007 celosvětově věnována značná mediální pozornost, přesto neuškodí, když si partičku modelů s názvem OLPC XO připomeneme, zvláště proto, že v loňském roce bylo možno si je za dvojnásobnou cenu zakoupit i v tzv.vyspělých zemích, kdy za dvojnásobnou cenu dostal uživatel jeden přístroj, zatímco druhý putoval právě do rozvojových zemí. Model s rozměry 242 x 228 x 32 mm a hmotností 1,5 kg byl navrhnut jako robustní, nízkorozpočtový počítač, který by byl schopen obstát v náročnějších podmínkách častého venkovního používání v horkém a prašném prostředí. Jeho 7,5 palcový displej s rozlišením 1200 x 900 pixelů je proto vybaven technologií Dual Mode, která umožňuje uživatelům pracovat dokonce na přímém slunci. Klávesnice je pak odolná proti vodě a prachu, a je chráněna gumovou membránou zelené barvy. Pod kapotou najdete procesor AMD Geode LX-700 o frekvenci 433 MHz, i když v novějších verzích se již prosazují i klasické Atomy od Intelu. Co se ovšem nemění, jsou vestavěné stereo reproduktory, webkamera, slot na paměťové karty SD a MMC. Najdete zde též 3 USB porty a o bezdrátovou konektivitu se postará WiFi 802.11b/g. O dodávku energie pro laptop pracující na operačním systému Linux se stará 2 nebo 4článková baterie Li-Fe, některé modely jsou vybaveny též 5článkovou NiMH baterií.

Každý školák v Uruguayi už má svůj laptop

Závěrem dodejme, že Uruguay plánuje rozšířit laptopy OLPC i do středních škol, a že vzdělávací program se čile rozvíjí i v jiných částech světa. Například v Afghánistánu byl minulý týden testován laptop s pedálovým pohonem. Zda s takovou „baterií“ zvládne přístup k internetu, je zatím ve stadiu vývoje.

Technické parametry laptopu OLPC XO:

  • Rozměry: 242 x 228 x 32 mm
  • Hmotnost: 1,5 g
  • Procesor: AMD Geode LX-700 (433 MHz), 256 MB RAM
  • Displej: 7.5“ DualMode TFT, rozlišení 1200 x 900 pixelů
  • Konektivita: 3 x USB 2.0, WiFi b/g
  • Harddisk: 1 GB Nand Flash SSD
  • Baterie: 2-4 článková Li-Fe 3400 mAh, 6článková NiMH
  • Další výbava: webkamera, čtečka paměťových karet SD / MMC

tisknout

Diskuze ke článku


Hodnocení:

hlasů: 3

Pozn.: čím větší číslo, tím lepší hodnocení

Diskuze

Diskuse ke článku Každý školák v Uruguayi už má svůj laptop


počet příspěvků: 0

 

více

méně

méně značek

Již jednou jste hlasovali.

Odebrat možnost

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrat alespoň dva produkty k porovnání.